چه چیزی تصویرسازی را از هنر جدا می کند؟ برای بیشتر تصویرسازان جوان، جواب بسیار پیچیده است.

به شکل سنتی، تصویرسازی طراحی هایی است برای اهدافی چون رسانه و یا تبلیغات. ولی با گذر زمان، همچون دیگر حیطه ها، معنا وکاربردی فراتر از طرح های دستی و انتشارات چاپی یافته است. تصویرسازان معاصر به شکل قابل توجهی از ابزارها و تکنیک های اجرا و پروژه های بسیار متنوع تری برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند. در این راستا، درحالی که برخی همچنان طرفدار ابزارهای سنتی همچون کاغذ و قلم هستند، برخی دیگر از امکانات جدید دیجیتالی و نرم افزارهای بیشماری که هر روز وارد بازار می شود، بهره می جویند.

در ادامه به معرفی تصویر سازان جوانی دیگری خواهیم پرداخت که در حال شکل دادن آینده ی رسانه های جدید تصویرسازی به شکل های گوناگون هستند; از طراحی های وسواس گونه ازگربه ها گرفته تا پرتره ای طعنه آمیز از دونالد ترامپ.

صوفیه کوکو گیت (Sophie Koko Gate)

من هرگز خود را تصویرساز ندانسته ام!

تنها زمانی که موفق شوم تصویرهایم را به حرکت دربیاورم، آنگاه ماموریتم را یافته ام.

 

گیت یک هنرمند بیست و یک ساله ی ساکن لندن است که انیمیشن های او پر است از فیگورهایی با چشم های برآمده، اندام های زاویه دار و دهان های بزرگ و گاها متلاشی شده. صوفیه برای یافتن ایده های تصویرسازی خود معمولا بسیار فراتر از حیطه ی کار خود می رود. او شکل و فرم را از آثارهنرمندان سفال و سرامیک همچون هانس کوپر Hans Coper و اوکاس ری Lucie Rie آموخته است. همچین علوم زیست شناسی کمک شایانی به غنای تصویری آثار صوفیه کرده اند. همانطور که هنرمند می گوید:

هرچیزی که زیر میکروسکوپ نمایان می شود، از پلانگتون ها گرفته تا کنه های بسیار ریز، همگی سرشار از ایده های ناب هستند.

صوفیه تایید کرده است که بعضی از تصویرپردازان نیز بر سر راه ایده یابی او قرار گرفته اند. هنرمندانی چون Sally Cruikshank و Faith Hubley و Jan Švankmajer

آنجلیکا هیکس (Angelica Hicks)

تصویرسازی های بی پروایانه ی هیکس که ترکیبی است از بذله گویی های بی حد و مرز، بازی با کلمات، قضاوت هایی از فرهنگ اجتماعی و کنایه های تاریخ هنری، بر دیوارهای منهتن و میلان، طرح روی تی شرت ها و بسیاری از پست های اینستاگرام به نمایش درآمده است. کارهای تصویرسازی آنجلیکا که ساکن نیویورک و لندن است بر مطبوعات مطرحی همچون نیویورک تایمز، هارپربازار آمریکا و ووگ انگلستان به چاپ رسیده است.

اما اوج پیشرفت این هنرمند زمانی رخ داد که پروژه ای را با همکاری گوچی (Gucci) در سال 2017 به انجام رسانید. در این پروژه گوچی با تصویرهای انجلیکا سری تی شرت های چاپی خود که تصویرسازی های بسیار جالبی بود همراه با لوگوی گوچی، را روانه ی بازار مد کرد.

جک دیلان (Jack Dylan)

اخیرا من بیشتر از محله ای که در ان زندگی می کنم الهام می گیرم. گربه ها، مردم، فضاهای سبز و ساختمان های زیبا

دیلان مهارت بی نظیری در بازگردانی حس و حال فضای خود به قالبی جذاب از تصویر دارد. این فضا می تواند فضای زندگی روزمره ی او در بروکلین باشد یا فضای سیاسی در بازه ی زمانی قالب. همچون بسیاری از هنرمندان، او نیز آثار فراوانی را تحت تاثیر پیروزی ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا به تصویر کشیده است. 

این هنرمند خلاق زاده ی کانادا همچنین با نشریات و رسانه های وسیعی همکاری دارد، هم در حرفه ی تصویرسازی و هم به عنوان مدیر هنری.  جک که یک طرفدار پروپاقرص گربه هاست اسم استودیوی هنری خود را هم مجله ی میو (Meow Magazine) نام نهاده است.

در یک سری از نمونه کارهای سیاسی که دیلان تصمیم دارد آن ها را در قالب کتاب نیز به چاپ برساند با عنوان من رییس جمهور هستم و شما نیستید، گستاخی ها و خودبزرگ بینی های رئیس جمهور را به سخره می گیرد.

من از شکلی که ترامپ را به تصویر می کشم راضی هستم! او مثل یک حشره ی چاق است با دست و پاهای کوچک!

منبع: artsy.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *