برند و هیلا بخر؛ عکاس ساختارهای نادیده گرفته شده

هیلا و برند بخر یک زوج عکاس آلمانی بودند که عکس های مستند آن ها از ساختارهای صنعتی امروزه به عنوان یکی از مهم ترین پایه های شکل گیری عکاسی معاصر به شمار می رود.نزدیک به نیم قرن؛ هیلا و برند بخر (بشر) به عکاسی از سازه هایی مشغول بودند که اگرچه زمان زیادی از به وجود آمدنشان نمی گذشت؛ درحال از دست دادن کارایی و در معرض فراموشی بودند.

برج های تانک آب، سیلوهای غلات، مخازن گاز ساختارهای معماری بودند که عمری کمتر از صد سال داشتند و توسط بخرها در هزاران عکس گرفته شده در آمریکای شمالی و اروپا ثبت شدند.

بخرها بعد از ثبت این عکس های سیاه سفید، آن ها را بر اساس کاربرد ساختمان ثبت شده دسته بندی می کردند و چاپ شده به روی صفحات شطرنجی به نمایش می گذاشتند. 

هیلا و برند بخر، در مجموعه عکس های خود سعی بر این دارند که با دور کردن ذهن مخاطب از مواردی چون پرسپکتیو و نورپردازی و دیگر تکنیک ها، به محتوا بیشتر بپردازند.

در نگاه اول به عکس ها، همه چیز بسیار منطقی و بدون روح و احساس جلوه می کند ولی به مرور پرسش هایی در مورد درک انسان از محیط اطراف را به مخاطب القا می کند.

برند از رشته ی نقاشی و هیلا از رشته ی عکاسی فارق التحصیل شده بود و هر دو در یک مرکز تبلیغاتی به عکاسی محصولات مشغول بودند. آن ها که فعالیت مشترک خود را به روی این مجموعه ها از سال ۱۹۵۹ آغاز کرده بودند در سال ۱۹۶۱ ازدواج کردند.

در هیج یک از عکس ها، هیج انسانی وجود ندارد تنها ساختارهای صنعتی هستند که در کنار یکدیگر به روی دیوار گالری در دسته بندی های متفاوت چیده شده اند.

در هر دسته بندی تمامی ساختارهای شباهت بسیاری به یکدیگر دارند؛ هویتی که کاربرد آن ها به آن ها داده است و در نگاه اول به چشم می آید.

با نگاه دقیق تر بیننده از این شباهت کلی عبور کرده و به شناخت دقیق تر هر ساختار می رسد. زیبایی به معنای منحصر به فردی های هر ساختار که در دیگر ساختارها با کارکرد مشابه دیده نمی شود.

به سبب تاکید بیشتر آثار بخر ها به محتوا و مفهوم اثر، مجموعه کار های آن ها در حیطه ی هنر مفهومی دسته بندی می شود.

بخر ها شاگردان بسیاری تربیت کردند که امروزه عکاس های شناخته شده ای هستند و نوع عکاسی مستند آن ها توسط برخی منتقدان هنر مدرن، به عنوان مکتب بخر شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *